Samosavé čerpadlá sú povrchovo umiestnené čerpadlá, zvyčajne využívané na čerpanie vody zo studní alebo ako súčasť domácich vodární. Ich výhodou je jednoduchá obsluha aj cenová dostupnosť.
Samosavé čerpadlá sa využívajú predovšetkým na čerpanie vody zo studne, ale aj na posilnenie tlaku v rozvode pitnej vody. Obvykle sú inštalované ako súčasť domácej vodárne, hodia sa však aj napríklad pre systém filtrácie bazénov.
Samosavé čerpadlá sú špecifickou kategóriou povrchových odstredivých čerpadiel. Zatiaľ čo pri bežnom odstredivom čerpadle je potrebné pred uvedením do prevádzky zaliať vodou celé potrubie, samosavý typ má vyššiu saciu silu a dokáže nasať vodu automaticky len s nutnosťou zaliatia samotného čerpadla pred prvým použitím.
Majte na pamäti, že z fyzikálnej podstaty nie je možné samosavé čerpadlá využiť na čerpanie z hĺbky väčšej ako 8 metrov. Ďalším možným úskalím samosavých čerpadiel je ich citlivosť na chod na sucho, ktorý môže spôsobiť ich rýchle poškodenie. Väčšina čerpadiel v našej ponuke je preto vybavená automatickou ochranou, ktorá v prípade nedostatku vody čerpadlo odpojí a zabráni poškodeniu.
Pri vhodnom použití sú samosavé čerpadlá spoľahlivým a dostupným riešením pre široké spektrum aplikácií napríklad v záhradách aj rodinných domoch.
Rovnako ako v prípade iných čerpadiel je zásadné aké množstvo kvapaliny, do akej výšky a z akej vzdialenosti bude čerpané teda:
Odporúčame tiež zohľadniť, či je čerpadlo vybavené ochranou proti chodu na sucho. U niektorých produktov je dokonca súčasťou teplotná poistka zabraňujúca prehriatiu motora. S ohľadom na umiestnenie čerpadla potom hrá rolu aj jeho materiál (napríklad koróziivzdorná nerez), alebo stupeň krytia.
Samostatné čerpadlo obvykle neobsahuje žiadny systém riadenia čerpania. Ak je zapojené do zásuvky, vždy beží na plný výkon. Pre jednoduché aplikácie - napríklad polievanie alebo bazénovú filtráciu - možno čerpadlo použiť bez ďalšieho riadenia.
Pre užívateľský komfort odporúčame čerpadlo dovybaviť tlakovým alebo prietokovým spínačom (PM1, PM2, HiControl, ...). Čerpadlo potom zapne kedykoľvek užívateľ začne odber - napríklad otočí kohútikom. Takéto riešenie sa hodí najmä na polievanie, keď je za čerpadlom kus potrubia a ovládací ventil na ktorý je napojená hadica. Tlakovať samotnú hadicu by bolo nežiadúce, pretože by ju nebolo možné zamotať.
Pre domáce zásobovanie pitnou vodou je vhodné samosavé čerpadlo doplniť o tlakový spínač a tlakovú nádobu, čím vlastne vznikne domáca vodáreň.
Súčasťou niektorých produktov v našej ponuke už tlakový spínač je a automaticky pri začatí odberu čerpadlo spustí. Dodávame aj samosavé čerpadlá s frekvenčným meničom, schopné regulovať výkon v závislosti na požadovanom odbere.
Čerpadlá v našej ponuke sa obvykle zapájajú priamo do štandardnej elektrickej zásuvky na 220V.
Zvláštnu pozornosť je potrebné venovať materiálu použitému na sacie potrubie u ktorého nesmie dochádzať k zmršťovaniu. Ak použijete klasickú záhradnú hadicu, vodáreň pri nasávaní vytvorí podtlak, ktorý by bežnú hadicu zdeformoval a upchal. Preto odporúčame nákup špeciálnej sacie hadice, ktorej súčasťou je aj sací kôš.
Nie, súčasťou samosavého čerpadla nie je žiadna filtrácia. Na hrubšie čistenie vody od väčších nečistôt (napríklad lístie alebo kamene) odporúčame sacie koše, ktoré sa umiestňujú na koniec sacie hadice priamo do studne.
Prípadné umiestnenie ďalšej filtrácie je diskutabilné. Filter na saciej strane čerpadla totiž môže spôsobiť takú stratu, že čerpadlo nemusí mať dostatočný sací výkon na čerpanie. Zjednodušene povedané: pri čerpaní z dvojmetrovej hĺbky nie je problém umiestniť do studne filter. Ak je voda v 7 metroch, potom už by mohol filter pôsobiť ako výrazná prekážka a k čerpaniu by vôbec nemuselo dôjsť.
Umiestnenie bude vždy závisieť na spôsobe použitia. Zásadné je čerpadlo ochrániť proti zamrznutiu. Zároveň ho odporúčame chrániť aj pred dažďom, hoci sú obvykle čerpadlá chránené proti vlhkosti.