Termostatické hlavice s blokáciou nastavenia teploty

Radiátorové kúrenie je univerzálnym riešením vykurovania, ktoré sa hodí ako do domácností, tak aj do malých aj veľkých komerčných priestorov. V niektorých prípadoch môže byť však ich jednoduché ovládanie a ľahké nastavenie skôr nevýhodou. V domácnostiach, kanceláriách, vo verejných priestoroch, ale aj v ďalších situáciách môže byť náročné ohlídať, aby bola teplota na termostatickej hlavici nastavená na požadovanú teplotu, obzvlášť v dnešnej dobe, keď nesmú byť kvôli úsporám verejné budovy vykurované na viac ako 18°C a za porušenie vládneho nariadenia hrozí finančná sankcia. Existuje však hneď niekoľko typov hlavíc, s ktorými ľahko zabrániť nežiadúcej manipulácii s nastavením radiátorov.

Ochranné kryty na radiátorové hlavice

Radiátorové hlavice s mechanickým zabezpečením

Najjednoduchšou možnosťou, ako zabrániť prenastaveniu teploty radiátorov, je kúpiť hlavice s mechanickým zabezpečením proti ich otáčaniu. Termostatické hlavice sa dajú zabezpečiť zarážkami (kolíčkami) a obmedziť tak rozsah nastavenia teploty. U hlavíc IMI Heimeier K  a Siemens RTN sú zarážky súčasťou balenia, pre ďalšie typy, ako sú napríklad Honeywell Thera-6 (obmedzovacia zarážka pre Honeywell) a  Danfoss RA 2944 (obmedzovací kolíček Danfoss), sú zarážky voliteľným príslušenstvom a je tak potrebné si ich zvlášť dokúpiť. Jedná sa však o jednoduché a efektívne riešenie do domácností, najmä do detských izieb. Do verejných priestorov je možné použiť typy hlavíc so zarážkami, ktoré disponujú ochranou proti zmene polohy zarážok a zosilnenou konštrukciou.

Vhodnejšou variantou pre komerčné budovy sú hlavice s nastavením teploty pomocou špeciálneho kľúča. Termostatická hlavica pre verejné priestory IMI Heimeier HALO-B sa ovláda len univerzálnym kľúčom IMI Heimeier, krytom hlavice možno tak ľubovoľne otáčať bez toho, aby sa prenastavila teplota. Hlavica je vyrobená z pevného materiálu pre mimoriadnu odolnosť aj v náročných podmienkach a disponuje ochranou proti odcudzeniu.

Termostatické hlavice s obmedzením teploty

Elektronické radiátorové hlavice

Ďalšou možnosťou ako zabezpečiť, aby nedošlo k nežiaducej zmene teploty radiátorov, sú „polochytré“ systémy vykurovania, ako je napríklad elektronická termostatická hlavica Danfoss Eco. Hlavicu propojíte cez Bluetooth s aplikáciou v chytré telefóne, odkiaľ jednoducho nastavíte teplotu radiátoru. Elektronická termostatická hlavica je programovateľná a umožňuje aj manuálne ovládanie, ktoré možno vďaka detskej poistke vypnúť. Hlavica má navyše integrované senzory, vďaka ktorým dokáže veľmi presne regulovať teplotu v miestnosti, funkciu adaptívnej regulácie pre dosiahnutie správnej teploty v požadovanom čase a funkciu detekcie otvoreného okna. 

O niečo jednoduchšie riešenie bez diaľkového ovládania kúrenia cez internet predstavuje elektronická termostatická hlavica Honeywell TheraPro HR90EE, ktorá samostatne reguluje radiátory podľa programov vykurovania. Časové programy si môžete ľubovoľne prispôsobiť vlastným potrebám a hlavica umožňuje naprogramovať aj špeciálne dni, ako sú sviatky, voľné dni a pod. Ovládanie hlavice aj jej montáž je jednoduchá a hlavica umožňuje aj voliteľné funkcie na úsporu energie. Honeywell TheraPro je vyrobená z odolného materiálu, disponuje ochranou proti odcudzeniu hlavice aj batérií a detskou poistkou pre zamedzenie prenastavenia teploty

Termostatické hlavice na kúrenie Danfoss Eco

Chytré hlavice na kúrenie

Najmodernejším spôsobom riešenia radiátorového kúrenia je chytré vykurovanie, ktoré sa hodí ako pre domácnosti, tak aj pre kancelárie, nemocnice, budovy verejnej správy a ďalšie komerčné priestory. Chytré hlavice na kúrenie umožňujú diaľkové ovládanie kúrenia cez mobil či tablet, teplotu tak môžete meniť odkiaľkoľvek. Nastavenie teploty možno upravovať aj manuálne, avšak túto možnosť môžete vďaka detskej poistke ľahko vypnúť. Systémy chytrého vykurovania navyše fungujú na princípe zónovej regulácie, takže si jednotlivé hlavice radiátorov spojíte do väčších celkov, pri ktorých nastavíte dobu a požadovanú teplotu v miestnosti, a chytré kúrenie sa postará o zvyšok za vás. Chytré termostatické hlavice navyše disponujú ochranou proti odcudzeniu a pre väčšiu odolnosť je možné použiť ochranné kryty.