Všetko, čo potrebujete vedieť o zónovej regulácii vykurovania

V súvislosti s rekordnými cenami energií mnoho ľudí uvažuje nad tým, ako ušetriť za vykurovanie, ale zároveň v domácnosti zabezpečiť tepelný komfort. Odpoveď na túto otázku ponúka zónová regulácia vykurovania. Čo je zónová regulácia, ako funguje a aké sú jej výhody? 

Čo je to zónová regulácia vykurovania?

Zónová regulácia vykurovania je systém, ktorý umožňuje regulovať vykurovanie a vykurovať len v tých miestnostiach, v ktorých potrebujete. Vďaka zónovej regulácii dosiahnete požadovanú teplotu v jednotlivých izbách vášho domu či bytu, a zabezpečíte si tak nielen príjemnú teplotu podľa vlastných preferencií, ale ušetríte aj náklady za vykurovanie.

Ak máte napríklad v dome päť izieb a všetky sú individuálne vykurované, zvoľte systém regulácie vykurovania s piatimi zónami. Zónové systémy sú využiteľné pre všetky druhy lokálneho vykurovania. Používajú sa teda v rodinných domoch s kotlom na plyn, elektrinu či tuhé palivá, s tepelným čerpadlom alebo fotovoltaikou. Zónová regulácia vykurovania je vhodná aj pre podlahové vykurovanie domu.  

Prvky zónovej regulácie vykurovania

Základom zónových systémov sú centrálne jednotky, ktoré riadia všetky ostatné zariadenia. V riadiacej jednotke sa teda konfiguruje celý zónový systém. Riadiaca jednotka často disponuje digitálnym displejom, na ktorom je možné nastaviť počet zón, ktoré má systém spravovať, a tiež časové a teplotné programy pre jednotlivé zóny. Moderné zónové regulácie už od centrálnej jednotky ustupujú a všetko nastavenie prebieha priamo cez mobilnú aplikáciu. Ďalšou dôležitou súčasťou sú chytré termostatické radiátorové hlavice a reléové spínacie jednotky.

Medzi ďalšie prvky zónovej regulácie v prípade podlahového vykurovania môžu byť:

  • priestorové alebo podlahové snímače teploty,

  • zónový podlahový regulátor,

  • externá anténa alebo iný rádiový modul,

  • aplikačný modul,

  • a termoelektrické pohony.

Typy zónových regulácii vykurovania

Zónové systémy vykurovania domu je možné rozdeliť na vodičové zónové systémy a bezdrôtové zónové systémy.

V prípade vodičových systémov sú jednotlivé komponenty medzi sebou prepojené vodičom a riadiaca jednotka je inštalovaná napevno. Bezdrôtové zónové systémy využívajú bezdrôtovú technológiu komunikácie, najčastejšie prostredníctvom domácej WiFi siete. Riadiaca jednotka je prenosná. Existujú aj hybridné varianty kombinujúce oboje.

Zvoľte teplotu pre každú miestnosť zvlášť. V spálni vám postačí 16 °C.   

Chytrá regulácia vykurovania

Aj zónová regulácia vykurovania môže disponovať množstvom chytrých funkcií. Takéto zariadenia v podobe smart bezdrôtových termostatov alebo termostatických hlavíc možno jednoducho ovládať telefónom prostredníctvom mobilných aplikácií. V aplikácii si môžete nastaviť požadovanú teplotu alebo napríklad vykurovanie vypnúť či zapnúť. A to kedykoľvek a odkiaľkoľvek. Chytré vykurovanie možno ovládať aj pomocou hlasového asistenta alebo systému smart home.

Aké sú výhody zónovej regulácie vykurovania?

Ako sme už naznačili v úvode, nespornou výhodou zónovej regulácie vykurovania je úspora energie, a tým pádom aj úspora peňazí. Vďaka viaczónovému vykurovaniu nedochádza k zbytočnému prekurovaniu, pretože sa nevykuruje v miestnostiach, ktoré sa každodenne nevyužívajú, prípadne nevyžadujú izbovú teplotu. Ide napríklad o spálňu, chodbu alebo technickú miestnosť. Ak upravíte požadovanú teplotu pre každú miestnosť zvlášť, môžete ušetriť až 30 % nákladov za vykurovanie.

Okrem toho zónová regulácia ponúka veľmi komfortné riešenie vykurovania domov aj bytov, a to vďaka možnosti kontrolovať a nastaviť aktuálnu teplotu v jednotlivých miestnostiach. Pohodlne si tak nastavíte vyššiu teplotu v obývačke, kde večer oddychujete, a zároveň nižšiu v spálni, kde sa pre zdravý spánok odporúča teplota iba 16 °C.

TIP: Zónová regulácia vykurovania na Bola.cz

Na našom e-shope nájdete výhodné sady pre chytré vykurovanie, vďaka ktorým môžete ovládať teplotu u vás doma odkiaľkoľvek pomocou svojho telefónu. Pre zónovú reguláciu vykurovania rodinných domov, bytov, kancelárií alebo iných komerčných priestorov je určená napríklad radiátorová sada Siemens Connected Home L-12, ktorá umožňuje regulovať až 12 nezávislých zón pomocou rôznych časových programov pre vykurovanie.

Chytrý softvér navyše vypočíta optimálne parametre vykurovania na základe vašich preferencií a nameraných údajov. Systém Siemens Connected Home je vhodný pre radiátorové vykurovanie a dá sa ovládať na diaľku pomocou mobilnej aplikácie.  

Inštalácia systému zónovej regulácie, jej nastavenie a používanie

Ak chcete, aby systém zónovej regulácie vykurovania fungoval presne tak, ako má, vždy by ste mali zveriť jeho inštaláciu do rúk odborníkov, vzhľadom na to, že inštalácia vyžaduje pokročilé technické znalosti.

Potom, čo odborník pripojí centrálnu riadiacu jednotku a prepojí ju s ďalšími prvkami zónovej regulácie vykurovania, prichádza na rad nastavenie systému a jeho uvedenie do prevádzky. O to sa väčšinou stará montážna firma, ktorá vás tiež oboznámi s tým, ako systém používať.

Technik vám naprogramuje požadovanú teplotu pre každú zónu zvlášť, ale tiež časový rozvrh vykurovania. Teplotu môžete potom samozrejme kedykoľvek zmeniť.

Zónová regulácia vykurovania so sebou prináša rad výhod. Kúrte aj vy chytro a lacno a nastavte si teplotu pre každú miestnosť individuálne.