Ak vlastníte rodinný dom alebo chatu, máte priamo na streche zdroj kvalitnej úžitkovej vody. Stačí ju len zachytávať do nádrže a vhodne filtrovať. Jednoduchý systém na zber, úpravu a uchovávanie dažďovej vody vám môže priniesť úspory až 1.000 Kč mesačne, vyriešiť problém so suchom na záhrade, a navyše tak prispievate k ochrane zdrojov pitnej vody.
Recyklácia dažďovej vody má hneď tri výhody:
S ohľadom na stále väčšie sucho v ČR môžete vďaka dažďovke lepšie hospodáriť so vzácnymi zdrojmi pitnej vody.
Dažďová voda je úplne zadarmo, a preto prináša nemalé úspory, najmä potom majiteľom záhrad. Kvôli suchu sa zrážky horšie vsakujú do pôdy a väčšina vody zo záhrady odtečie. Dažďovú vodu v nádrži ale môžete využívať ešte týždne po daždi.
Ak budete polievať záhradku dažďovou vodou, odvďačí sa vám bohatšou a chutnejšou úrodou. Dažďová voda je totiž pre rastliny oveľa prirodzenejšia a zdravšia než chlorovaná voda z vodovodu.
A aké má recyklovaná dažďová voda využitie? Ideálna je samozrejme na polievanie záhrady, ale po vhodnej úprave a filtrácii ju môžete využiť aj v domácnosti ako úžitkovú vodu. Môžete s ňou splachovať WC, prať bielizeň, využiť ju na upratovanie a po dôkladnejšej úprave dokonca aj na osobnú hygienu.
Existuje hneď niekoľko stupňov a metód filtrácie dažďovej vody. Výber filtrov by sa mal odvíjať najmä od umiestnenia nádrže, účelu využitia dažďovej vody a tiež od toho, či budete vodu privádzať do rozvodov v domácnosti.
Dažďová voda nájde široké uplatnenie nielen na záhrade.
Prvý stupeň filtrácie, teda zachytenie väčších nečistôt zo strechy ešte pred vtokom do nádrže, je nevyhnutný vždy. Ďalšia úprava vody sa odvíja od toho, či je nádrž na dažďovú vodu podzemná, alebo nadzemná – teda či sa voda čerpá čerpadlom, alebo nie.
Na odkvapový zvod sa inštaluje tzv. filtračný kôš, ktorý zachytí najväčšie nečistoty, najmä potom lístie, hmyz, vtáčí trus a ďalšie. Tieto nečistoty by totiž v nádrži hnili a znehodnotili by vodu. Filtračné koše obsahujú nádobu, v ktorej sa tieto nečistoty zachytávajú a ktorú je potrebné pravidelne vysypávať.
Pri zachytávaní dažďovej vody je vhodné na samotné odkvapy inštalovať tiež lapač lístia, teda mriežku, ktorá zabráni týmto nečistotám do odkvapu vôbec vniknúť. Ak vodu používate iba na polievanie záhrady a z nádrže ju nečerpáte čerpadlom, často tento spôsob filtrácie stačí.
Vodu z podzemnej nádrže na dažďovú vodu je však nutné čerpať čerpadlom. Aby sa čerpadlo na dažďovú vodu nepoškodilo vplyvom menších častíc, ktoré nezachytí filtračný kôš, je nutné ho vybaviť filtrom jemných mechanických nečistôt.
Ak chcete dažďovku využívať aj v domácnosti, je nutné zvoliť efektívnejší spôsob oddelenia väčších mechanických nečistôt, filtračný kôš v tomto prípade nestačí. V podzemných nádržiach na dažďovú vodu sa najčastejšie používa filtračná šachta, ktorá nečistoty odvádza do kanalizácie. Výhodou teda je, že nemusíte zachytené nečistoty nijako odstraňovať.
Pre čerpanie vody sa okrem ponorného čerpadla v nádrži používa komplexné zariadenie na využitie dažďovej vody, ktoré sa umiestňuje do objektu. To privádza vodu z nádrže a ďalej ju distribuuje do rozvodov v objekte. V tejto fáze by voda mala byť tiež upravená viacstupňovou filtráciou. Avšak pozor, táto voda je aj po úprave úžitková, a preto musíte mať vždy oddelené rozvody na pitnú vodu a recyklovanú dažďovú vodu.
Dažďová voda obsahuje chemické škodliviny z okolitého prostredia, mechanické častice a biologické nečistoty. Spôsob filtrácie dažďovej vody je teda nutné zvoliť s ohľadom na plánované využitie vody v domácnosti.
Pre polievanie a splachovanie WC dažďovou vodou vám postačí filter mechanických nečistôt s jemným sitkom. Tieto drobné častice by totiž mohli poškodiť čerpadlo, rozvody aj sanitárnu techniku.
Chemické a biologické znečistenie odstráni vodný filter s aktívnym uhlím. Aktívne uhlie má vďaka svojej poréznej štruktúre a výnimočným vlastnostiam schopnosť zachytiť naozaj široké spektrum látok, nie je však stopercentne účinné proti všetkým druhom škodlivín.
Dažďová voda filtrovaná cez kombinovaný mechanický a uhlíkový filter je vhodná nielen na polievanie a splachovanie WC, ale aj na upratovanie a pranie. Ak zvolíte uhlíkový filter aj v prípade splachovania WC, nemusíte sa obávať nevzhľadných povlakov na toalete, ktoré vznikajú práve kvôli mikroorganizmom.
Filter na dažďovú vodu Honeywell s predfiltrom, mechanickým filtrom a uhlíkovým filtrom.
Ak chcete dažďovú vodu využiť aj na osobnú hygienu, je vhodné si najprv urobiť rozbor vody a na základe výsledkov zvoliť dôkladnejšiu filtráciu, často tiež dezinfekciu. Niektoré škodliviny a mikroorganizmy môžu aj v malom množstve dráždiť pokožku a sliznice a spôsobovať zdravotné problémy.
Dažďová voda upravená mechanickým a uhlíkovým filtrom v žiadnom prípade nie je pitná. Nemožno ju preto použiť na priamu konzumáciu ani na varenie. Hoci existujú metódy úpravy dažďovej vody na pitnú, ide o veľmi nákladné systémy, ktorých obstaranie nie je finančne návratné.
Na pitie a varenie však spotrebujeme len 2 percentá vody. Pre ostatné účely môžete využiť alternatívne zdroje vody a ušetriť tak nielen peniaze, ale aj životné prostredie.