Čo to sú obehové čerpadlá a prečo na ich výbere záleží?

Obehové čerpadlá zaisťujú najmä cirkuláciu vody vo vykurovacích sústavách s radiátormi, ale aj v rámci podlahového kúrenia. Je možné ich tiež využiť pre cirkuláciu teplej vody vo vodovodnom systéme domu. Zjednodušene povedané, obehové čerpadlo zaisťuje transport ohriatej vody z kotla k vykurovacím telesám, prípadne aj do vodovodu. V zásade existujú dva typy čerpadiel: staré trojotáčkové čiže trojstupňové čerpadlá a moderné elektronické.

Nevhodne zvolené obehové čerpadlo môže spôsobiť tepelný diskomfort, nerovnomerné vykurovanie, zbytočne vysokú spotrebu energie i nedostatok či naopak prebytok teplej vody. Ak chcete efektívne, ekonomické, nízkoenergetické a ekologické vykurovanie, zamerajte svoju pozornosť na výber vhodného obehového čerpadla.

Staré čerpadlo doslúžilo. Čo teraz?

Ak vám doslúžilo obehové čerpadlo, máte v zásade dve možnosti: nechať ho opraviť alebo si zaobstarať čerpadlo nové. Investícia bude samozrejme vyššia v prípade kúpy nového čerpadla, avšak úspory na energiách vám túto investíciu mnohonásobne vrátia. Oprava starého obehového čerpadla je tak v skutočnosti oveľa drahšou možnosťou. Ako je to možné?

Staré trojotáčkové obehové čerpadlá totiž pracujú konštantne. Avšak požiadavky na teplo v dome sa líšia, a to nielen v priebehu roka, ale aj počas dňa. Trojotáčkové čerpadlá ale nevedia na tieto meniace sa požiadavky reagovať a pracujú neustále na rovnaký výkon. Ide teda o podobnú situáciu, ako keby vám plynový kotol bežal nonstop a zohrieval už horúcu vodu, ktorú navyše nikto práve nepotrebuje.

Staré trojotáčkové čerpadlá sa už nesmú na území Európskej únie predávať, ich oprava ale ešte možná je. Aj keď servis obehového čerpadla je lacnejší, v celkových nákladoch na jeho prevádzku sa táto úspora stratí. Ak teda máte tento zastaralý typ čerpadla, odporúčame ho vymeniť za elektronický, a to aj v prípade, že vám to staré ešte slúži. V prípade novostavieb je už inštalácia elektronického obehového čerpadla samozrejmosťou, a dokonca nutnosťou stanovenou platnou legislatívou.   

Ako vybrať obehové čerpadlo

Už viete, že jednoznačne lepšie, kvalitnejšie a ekonomickejšie je elektronické obehové čerpadlo. Ako sa ale zorientovať v širokej ponuke? Obehové čerpadlo vyberajte predovšetkým s ohľadom na technické parametre vykurovanej budovy. Ak vyberáte čerpadlo do novostavby, potrebné údaje nájdete v projekte. Pokiaľ ale hľadáte čerpadlo do staršej budovy, musíte si ich dohľadať sami.

Pred výberom obehového čerpadla si preto zistite, aký je objem vykurovacieho systému a prečerpávanej vody, prípadne počet radiátorov či plocha podlahového vykurovania. Podľa toho zvoľte požadovaný výkon, označovaný ako maximálna výtlačná výška čerpadla, prípadne aj počet čerpadiel. Kvôli správnemu pripojeniu čerpadla musíte tiež poznať rozstup a priemer pripojovacích závitov.

Moderné obehové čerpadlá sa vyznačujú tichým chodom, malými rozmermi a jednoduchou konštrukciou, ktorá zaisťuje minimálnu poruchovosť a ľahkú opraviteľnosť prípadných porúch.

A čo hovorí na tepelné čerpadlá legislatíva? Od roku 2013 je možné na území Európskej únie predávať iba obehové čerpadlá v najvyššej energetickej triede A. Aj v rámci tých sú ale obrovské rozdiely v spotrebe. Ak hľadáte čerpadlo, ktoré vám prinesie ideálny tepelný komfort pri minimálnych prevádzkových nákladoch, zamerajte sa na tzv. funkciu AUTOADAPT.

Inteligentná funkcia AUTOADAPT vám prinesie významné úspory

Obehové čerpadlá Grundfos s funkciou AUTOADAPT sú v súčasnosti ideálnym riešením úspor energie za vykurovanie. Táto inteligentná a skutočne revolučná funkcia je patentom spoločnosti Grundfos, a preto ju nenájdete u žiadneho iného obehového čerpadla na trhu. Dánska firma Grundfos je so svojimi 60 ročnými skúsenosťami v odbore a miliónmi predaných čerpadiel špičkou vo svojom odbore a zárukou kvality aj inovácie.

Ako funguje čerpadlo s funkciou AUTOADAPT?

Čerpadlo Grundfos s funkciou AUTOADAPT automaticky vyhodnocuje, aký režim je pre danú vykurovaciu sústavu ideálny. Okrem toho, že neustále stráži ideálnu teplotu, pamätá si aj to, kedy v domácnosti najviac kúrite a používate teplú vodu. Svoj chod tak toto čerpadlo reguluje aj na základe vašich individuálnych potrieb a denného režimu. Čerpadlo vďaka tomu spotrebuje len nevyhnutné množstvo elektrickej energie na vykurovanie aj ohrev vody.

Čo to znamená s ohľadom na úspory financií?

Čerpadlo Grundfos s funkciou AUTOADAPT vám môže ušetriť až 80-90% elektrickej energie na vykurovanie. Váš celkový účet za energiu v domácnosti sa tak môže znížiť na zlomok a návratnosť investície do tohto čerpadla je spravidla iba pár rokov, niekedy dokonca do jedného roka.

Váš komfort na prvom mieste

Obávate sa, že toto obehové čerpadlo budete musieť neustále nastavovať? Naopak, vy nemusíte vôbec nič strážiť, svoj chod si reguluje a optimalizuje čerpadlo úplne samo. Chytré obehové čerpadlo Grundfos veľmi dobre reaguje na dopyt aj v prípade ohrevu, teplú vodu vám zaistí ihneď a vy už nebudete musieť vodu z kohútika odpúšťať. Tým nielen zvyšujete svoj komfort, ale navyše šetríte aj vodu.

Vykurujte ekologicky

Nemenej významným je aj podstatne nižší vplyv moderného čerpadlá s funkciou AUTOADAPT na životné prostredie. Pri minimálnej spotrebe energie má toto čerpadlo aj minimálnu uhlíkovú stopu. S ohľadom na narastajúce požiadavky na ekologické štandardy tak máte istotu, že vaše čerpadlo bude vyhovovať normám aj za mnoho rokov.

V našej ponuke obehových čerpadiel najdete modely od najznámejších výrobcov Grundfos a Wilo.